Svampbloggen

Marianne Nilsson

Marianne Nilsson

Nu kommer ett par riktigt stora svamphelger. På Svampens dag nu på söndag 6 september ordnas svamputställningar och svamputflykter överallt i landet. Det här är en verklig chans att lära mer om matsvampar, giftsvampar och annat!

I Stockholm genomförs den årliga stora svamputställningen på Naturhistoriska riksmuseet i samarbete med Stockholms svampvänner.

Där blir det också föredrag om hur farliga svampar. (Fram till i onsdags hade Giftinformationscentralen fått in 844 samtal från personer som varit oroliga för att de eventuellt blivit förgiftade av svamp. Några har verkligen varit förgiftade av farliga svampar. Det rör sig om ca 4-5 personer, berättar Christine Karlson-Stiber på Giftinforationscentralen.)

I Stockholms omgivningar kan man också lära mer om svamp och få sina egna svampar artbestämda eller följa med på svamputflykt. Till exempel ordnas en utställning i Nationalparkernas hus i Tyresta och den börjar redan på lördagen.

svampkonsulenterns hemsida finns tips på utställningar och svamputflykter från hela landet.

Svampkonsulenterna ordnar också en stor svamputställning, söndagen 13 september, i Haninge i samband med en träff för landets alla svampkonsulenter.

En enkel googling ger också massor av träffar på evenemang under Svampens dag. Här och här.

Fler bloggar