Skönhetsbloggen

Hedvig von Mentzer

Hedvig von Mentzer

Bättre sent än aldrig – fredagens favoriter kom av sig på grund av sjukdom i familjen. Hursomhelst, här blir det blått.

Moroccanoil har släppt ett nytt hårprej som ger precis lagom dos glans och stadga. Biotherm Aquasource nuit ger nattlig fukt i form av en finurlig gelé. Make up stores metallicskimrande kajal i Ice blue suddas smidigt ut för snygg ögonmejk. Deborah Lippman Stripper to go har jag hyllat tidigare – en liten fingervante med remover tar snabbt bort allt spår av nagellack.

 

Om bloggen

Förnuftets röst rapporterar från den vackra världen.

Skönhet på bloggen: Branschnyheter, teknologiska genombrott, lanseringar, uppfinningar, forskning och favoriter – allt som har det minsta med skönhet att göra finns på bloggen. Det som är vackert, oavsett form, fångar min uppmärksamhet i ett högst personligt urval och tolkning.

Skönhet och jag: En skönhetsnörd som varit läppglansberoende sedan barnsben. Jag känner lika stor glädje varje gång jag öppnar ett paket, ett bud eller en påse med skönt innehåll. Och det är den passionen, den nyfikenheten och lusten att lära mig mer, som gör att jag älskar mitt jobb. Ju mer jag lär mig, desto mer inser jag hur lite jag kan. Skönhet är historia, sociologi, biologi, kemi och mycket mer – allt förpackat i vacker skrud. Jag vill krossa myter, syna påståenden och förklara det nästintill obegripliga inom den underbara bransch som årligen omsätter miljarder.

Jag skriver sedan tre år om skönhet i SvD och bloggar här sedan drygt två år. Blir knäsvag av dyrbara dofter, hudvård som både är högteknologisk och hållbart tillverkad, färgstark makeup och vackra förpackningar.

Kontakta Hedvig von Mentzer här
Fler bloggar