Skönhetsbloggen

Hedvig von Mentzer

Hedvig von Mentzer

Jamen det är redan fredag! Det har varit full fart i veckan och många spännande nyheter jag har klämt och känt på kommer inte förrän i vår. Tidigast. Men här är några som finns i butik nu – om de inte tagit slut.

Tromborg Natural active eye power
Stora, mjuka pennor som går att dra generösa kajallinjer med eller sudda ut som ögonskugga. Både den mörkare plommonnyansen och den ljusare rosa ligger i min sminkväska.

Maybelline The Falsies flared
Den här varianten av mascaran är min absoluta favorit. För en liten peng får åtminstone jag riktigt fylliga och långa fransar. ”Flareeffekten” fick jag också till utan större ansträngning – liten instruktion på själva hylsan finns för den .

Essie Cocktail bling
Ur serien med samma namn är den ljust gråblå nyansen, som ibland drar åt lavendel, en otippad favorit. Har fått massor av kommentarer och komplimanger och lacket sitter nästan en vecka. Enda nackdelen är att formulan nu är lite tjockare och mer svårarbetad, men lägg ett tunt första lager (även om det ser knasigt ut) och det kommer att bli snyggt när lager nummer två läggs på.

Emma S Body scrub
Jag har grapefruktvarianten hemma (på bilden är det någon form av oceandoft, som jag inte provat) och det är den lyxigaste peelingen jag testat för det priset. Huden blir verkligen babylen, både genom den milda kemiska peelingen och genom de både hud- och miljövänligaskrubbkornen.

Om bloggen

Förnuftets röst rapporterar från den vackra världen.

Skönhet på bloggen: Branschnyheter, teknologiska genombrott, lanseringar, uppfinningar, forskning och favoriter – allt som har det minsta med skönhet att göra finns på bloggen. Det som är vackert, oavsett form, fångar min uppmärksamhet i ett högst personligt urval och tolkning.

Skönhet och jag: En skönhetsnörd som varit läppglansberoende sedan barnsben. Jag känner lika stor glädje varje gång jag öppnar ett paket, ett bud eller en påse med skönt innehåll. Och det är den passionen, den nyfikenheten och lusten att lära mig mer, som gör att jag älskar mitt jobb. Ju mer jag lär mig, desto mer inser jag hur lite jag kan. Skönhet är historia, sociologi, biologi, kemi och mycket mer – allt förpackat i vacker skrud. Jag vill krossa myter, syna påståenden och förklara det nästintill obegripliga inom den underbara bransch som årligen omsätter miljarder.

Jag skriver sedan tre år om skönhet i SvD och bloggar här sedan drygt två år. Blir knäsvag av dyrbara dofter, hudvård som både är högteknologisk och hållbart tillverkad, färgstark makeup och vackra förpackningar.

Kontakta Hedvig von Mentzer här
Fler bloggar