Hedvig von Mentzer
Vinterkyla och torr inomhusluft gör lätt läpparna nariga och fnasiga. Lite exfoliering då och då gör dem mjuka igen och gör dessutom att läppstift och –glans både sitter snyggare och längre.
The Body Shop har ett stift som jag använt genom åren, Yves Saint Laurent har (haft) en tub som också slätat ut läpparna och häromdagen testade jag säsongsspecialen Lip Dip från Lush. Härligt! Rättvisemärkt socker och mandel- och tranbärsfröolja skrubbar och återfuktar milt, ”sherbet” ger en smak som man genast vill slicka upp.
För 89 kronor är det ingen större utgift, men alla som ännu inte slängt ut allt socker ur köksskåpen kan droppa i lite mandelolja i vanligt, vitt socker för ytterligare budgetskrubb. Eller använd en mjuk tandborste lite då och då.