Skönhetsbloggen

Hedvig von Mentzer

Hedvig von Mentzer

Att visa sig naken på blanka magasinssidor verkar vara högsta mode just nu. I senaste Allure är Padmi Lakshmi och en handfull andra kändisar omsorgsfullt avklädda och poserade. The naked truth, trumpetar brittiska Vogue ut i juninumret och lockar med Natalia Vodianova i bara mässingen. Andra stjärnor som Jemima Khan näckar också och snackar kroppsnojor.

Snälla, den smickrande ljussatta och hårt retoucherade sanningen om dessa smala och enligt normen ”perfekta” kvinnor är knappast något som jag känner igen mig i. Att höra dem kokettera om sina kroppsnojor känns hånfullt mot alla oss som inte är (eller nödvändigtvis vill vara) oss i närheten av denna perfektion. Klart att de har rätt att vara – och är – osäkra på sitt utseende, som ju är deras levebröd. Men dubbelmoralen från framförallt tidningarnas sida genom att trolla bort rynkor släta ut fullt normala kroppsdelar där det både hänger och veckar sig och sedan visa upp det som ”titta, de vågar ta av sig kläderna”. Ingen, inte ens stjärnorna själva, ser ju ut så. Varför inte visa ett större spann, både storleksmässigt och utseendemässigt, av skönheter eller våga vägra retouchering? Jag säger inte att retouchering är fel. Jag menar att om man ska visa den nakna sanningen ska den vara sann, och inte riktigt så skön som modemagasinen framställer den.
Då är Monica Belucci & co:s insatser med nakna ansikten på franska Elle bra mycket modigare.

Om bloggen

Förnuftets röst rapporterar från den vackra världen.

Skönhet på bloggen: Branschnyheter, teknologiska genombrott, lanseringar, uppfinningar, forskning och favoriter – allt som har det minsta med skönhet att göra finns på bloggen. Det som är vackert, oavsett form, fångar min uppmärksamhet i ett högst personligt urval och tolkning.

Skönhet och jag: En skönhetsnörd som varit läppglansberoende sedan barnsben. Jag känner lika stor glädje varje gång jag öppnar ett paket, ett bud eller en påse med skönt innehåll. Och det är den passionen, den nyfikenheten och lusten att lära mig mer, som gör att jag älskar mitt jobb. Ju mer jag lär mig, desto mer inser jag hur lite jag kan. Skönhet är historia, sociologi, biologi, kemi och mycket mer – allt förpackat i vacker skrud. Jag vill krossa myter, syna påståenden och förklara det nästintill obegripliga inom den underbara bransch som årligen omsätter miljarder.

Jag skriver sedan tre år om skönhet i SvD och bloggar här sedan drygt två år. Blir knäsvag av dyrbara dofter, hudvård som både är högteknologisk och hållbart tillverkad, färgstark makeup och vackra förpackningar.

Kontakta Hedvig von Mentzer här
Fler bloggar