Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

mellis

Tränar man mycket behövs det matigare mellanmål än bara en frukt. Kanske en tallrik fil och flingor. Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hejsan!

Jag tycker att löpning är så roligt och är numera med i en löpargrupp och tränar cirka 6 dagar i veckan. Nu till det kluriga: maten. Jag har bra koll på vad man ska äta med näringsämnen och så vidare, men tycker det är så svårt att veta hur mycket man ska äta? Med en ätstörd bakgrund har jag ganska svårt att känna hunger och mättnadskänslor och vet inte hur mycket energi min kropp behöver för att kunna prestera på max?

Med vänlig hälsning,

Ida

SVAR:

Hej Ida,

härligt att du hittat en träningsform som passar dig! Löpning är ju en energikrävande sport och springer du så mycket som sex dagar i veckan är det viktigt att du får i dig tillräckligt med energi och näring för att optimera återhämtning och fortsätta utvecklas. I första hand rekommenderar jag dig att lära dig lyssna på kroppen. Det kan säkert vara svårt många gånger om du, som du skriver, har en bakgrund med ätstörningar. Försök fokusera på det positiva, maten ska ge dig energi för att orka träna och utvecklas. Känner du dig ofta sliten och trött kan det vara ett tecken på att du äter för lite och/eller tränar för mycket. Våga i så fall dra ner på träningen en aning, förhoppningsvis kommer du känna dig piggare när du väl tränar.

För att du ska få i dig tillräckligt med energi och näring är det bra att, förutom de tre huvudmåltiderna frukost-lunch-middag, vara noga med mellanmålen. För din del kanske det inte räcker med en liten frukt, komplettera gärna med nötter, yoghurt eller kanske en smörgås. Det är också viktigt att du fyller på ordentligt med energi när du tränat, även om du är hemma sent. Om det är någon måltid som är viktigare än de andra så skulle jag våga påstå att det är målet efter träning, speciellt för dig som tränar så mycket.

Genom att välja bra råvaror och variera kosten kommer du inte ha några problem att täcka ditt behov av vitaminer, mineraler och antioxidanter. Våga äta ordentligt med bra mat, då kommer du också orka träna och fortsätta utvecklas.

Lycka till!

Emelie

Har du också en fråga till Maratonbloggens expert på kost, näringsfysiologen Emelie Andersen? Mejla den till spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar