Petra Månström
Nina Treschow har tränat för Lidingöloppets tremil sedan ett drygt halvår tillbaka. Snart är det upp till bevis. Foto: Privat.
Det börjar närma sig examensdags för Skyr Island Run-gänget. Jag passade på att ställa dem några korta frågor, så här bara veckorna före Lidingöloppet.
Hur känns formen så här när Lidingöloppet närmar sig?
– Formen känns bra! Jag har varit både sjukdoms- och skadefri vilket har gjort att jag kunnat följa mitt rekommenderade träningsprogram till så stor del som möjligt. Självklart har en del pass fallit bort då programmet varit rätt omfattande och tid inte alltid har funnits för 4-6 pass i veckan. Men det är sådant man inte kan hänga upp sig på. Nu återstår det att se om det kommer att hålla hela vägen…
Tankar om hur du ska lägga upp loppet?
– Ta det lugnt i början av loppet och framför allt i backarna. Lidingöloppets tre mil i kuperad terräng har jag respekt för och jag hört många som tagit ut sig för tidigt och inte orkat hela vägen på grund av den tuffa utmaningen. Där vill jag inte hamna.
Dina tankar om Skyr Island Run så här långt och vad det har gett dig?
– Det har varit en fantastisk upplevelse! Genom Skyr Island Run har jag kunnat ta min löpning till nästa nivå och vågar nu utmana mig själv på de längre distanserna som jag tidigare inte känt varit genomförbara. Det har även hjälpt mig få en kontinuitet i träningen och motivation till att hålla igång även under dagar eller veckor som formen/viljan inte känts på topp.
Har du redan nu funderingar på vad din nästa löparutmaning kan bli?
– Jag vill genomföra ett maraton! När Stockholm Marathon gick av stapeln i maj i år stod jag vid sidan om och hejade tillsammans med tusentals andra. Jag blev så uppfylld av löparglädjen som deltagarna visade och stödet från publiken att jag stod kvar i flera timmar. Där och då bestämde jag att nästa år är jag med!
Vad har varit det roligaste med Skyr Island Run?
– Resan till Island hamnar högst upp på listan! Även alla pass med Malin Ewerlöf som varit otroligt utmanande, inspirerande och lärorika. Dessutom har det varit roligt att lära känna mitt Skyr-gäng, och följa dem i deras utveckling under den här tiden.
Dina tips till andra som kommit igång med löpningen nu under sommaren och får motivationssvackor nu när det börjar bli mörkt ute?
– Här är mina tre bästa tips för att hålla uppe motivationen under höst/vinter: 1. Boka pass tillsammans med dina löparvänner, det är svårare att ställa in om man bokat med någon. 2. Unna dig bra utrustning. Det är alltid lättare att ge sig ut i mörkret om du har kläder/skor som passar för klimatet. 3. Sätt inte för höga krav på dig själv. Om vädret inte tillåter utomhusaktiviteter så tvinga dig inte. Kanske finns det något roligt pass du kan köra på gymmet istället? Träningen ska fortfarande vara rolig!
Följ Ninas väg mot Lidingöloppet här.