Petra Månström
Gravid – hur gör man med löpträningen? Maratonbloggens expert Malin Ewerlöf vet. Foto: Colourbox.
FRÅGA:
Hej Malin!
Jag har just fått veta att jag är gravid och oroar mig lite för hur jag ska kunna fortsätta med min träning. Jag springer 3-4 gånger i veckan och styrketränar. Är det OK att fortsätta med intervaller, långpass etc så länge det känns OK? Hur gjorde du?
Anna
SVAR:
Hej Anna,
jag har ju tre barn så jag har testat vad som funkade för mig. Jag fortsatte springa under alla mina graviditeter tills det var ca 10-12 veckor kvar till förlossningen. Jag hade tur att inte ha några foglossningar eller andra problem så löpning funkade bra väldigt länge för mig.
När det var 10-12 veckor kvar kände jag att magen tyngde ner och det kändes naturligt att sluta springa. Jag fortsatte dock att träna mycket hela tiden, mest cykling och löpning i vatten samt simning som är väldigt skonsamt. Styrketräning ska man nog ta det lite lugnt med men det kan man börja med rätt fort efter förlossningen. Jag sprang inte lika hårt på intervallerna som jag brukar göra och lyssnade mer på kroppen annars tycker jag gott att man kan fortsätta springa en hel del om allt känns bra.
Stort lycka till!
Med vänlig hälsning,
Malin Ewerlöf
Har du också en fråga till Maratonbloggens expert på löpning, Malin Ewerlöf? Mejla den till spring@svd.se!