Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

milk655

Många väljer laktosfria alternativ trots att de inte är laktosintoleranta. Hur bra är det, undrar Sara. Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hej Petra!

Många väljer ju laktosfritt fast de inte är laktosintoleranta, för att de tror att det är mer hälsosamt. Är det bra att undvika laktos eller vad säger du?

Tack för svar!

Sara

SVAR:

Hej Sara!

Att vara laktosintolerant innebär att man är känslig mot sockret laktos som finns i mjölk. Det beror på att kroppen saknar enzymet laktas som behövs för att kroppen ska kunna bryta ned mjölksockret laktos. När kroppen inte kan bryta ned laktoset kan det ge upphov till olika magbesvär.

När man föds har man stora mängder laktas då det är viktigt för att tåla bröstmjölken. Om man sedan inte dricker mjölk när man blir äldre så minskas mängden av enzymet laktas och det gör att man blir känsligare för att dricka mjölk. Undviker du mjölk med laktos kan det på sikt alltså göra att du blir mer känslig och därför göra att du utvecklar en laktosintolerans. Är du inte känslig mot laktos finns det därför ingen anledning att undvika laktos i mjölken då det alltså enbart kan leda till att du blir laktosintolerant.

Hälsningar Petra

Har du också en fråga till Maratonbloggens kostexpert Petra Kindlund? Mejla den till spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar