Petra Månström
Anders har tappat lusten till sin löpning. Malin Ewerlöf ger råd. Foto: Colourbox.
FRÅGA:
Hej!
Jag är en kille på 25 som känner att jag tappat lusten med löpning. Började springa för några år sedan och målet var att göra milen under 40. Nu har jag bockat av det målet och allt känns lite meningslöst. Jag kämpar på och försöker träna hårdare men inget händer liksom, har inte förbättrat mitt personbästa (39:37) på två år. Vad ska jag göra? Några tips?
Anders
SVAR:
Hej Anders,
utan att veta hur du tränat eller tränar så är det tuffare intervallträning som kan göra att man förbättrar sina tider på milen när man kommit ner på de tiderna som du är på, det vill säga under 40 minuter på milen. Om du orkar både fysiskt och menalt så gäller det att öka på kvalitetsträningen för att nå ännu längre. Det är ju den träningen som är tuffast men som ger resultat.
Jag vet ju inte hur mycket intervallträning du kör just nu, men mitt bästa tips är alltså att öka på med intervaller av olika slag för att bli snabbare och uthålligare. Varva kortare, snabbare intervaller med längre och lite långsammare så du får alla delar med dig. Sedan kan styrketräning som gör dig starkare i din löpteknik också göra dig till en bättre löpare.
Lycka till!
Malin
Har du också en fråga till Maratonbloggens löpcoach Malin Ewerlöf? Mejla den till spring@svd.se!