Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Löpare

Anders har tappat lusten till sin löpning. Malin Ewerlöf ger råd. Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hej!

Jag är en kille på 25 som känner att jag tappat lusten med löpning. Började springa för några år sedan och målet var att göra milen under 40. Nu har jag bockat av det målet och allt känns lite meningslöst. Jag kämpar på och försöker träna hårdare men inget händer liksom, har inte förbättrat mitt personbästa (39:37) på två år. Vad ska jag göra? Några tips?

Anders

SVAR:

Hej Anders,

utan att veta hur du tränat eller tränar så är det tuffare intervallträning som kan göra att man förbättrar sina tider på milen när man kommit ner på de tiderna som du är på, det vill säga under 40 minuter på milen. Om du orkar både fysiskt och menalt så gäller det att öka på kvalitetsträningen för att nå ännu längre. Det är ju den träningen som är tuffast men som ger resultat.

Jag vet ju inte hur mycket intervallträning du kör just nu, men mitt bästa tips är alltså att öka på med intervaller av olika slag för att bli snabbare och uthålligare. Varva kortare, snabbare intervaller med längre och lite långsammare så du får alla delar med dig. Sedan kan styrketräning som gör dig starkare i din löpteknik också göra dig till en bättre löpare.

Lycka till!

Malin

Har du också en fråga till Maratonbloggens löpcoach Malin Ewerlöf? Mejla den till spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar