Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

hilloftears

Skon jag sprang i idag – en riktigt grym mängdsko från Adidas som heter Supernova Glide. Pigg och lätt men ändå med den stabilitet jag vill ha på längre pass. Foto: Privat.

Satt lääääänge med frukosten i morse, kollade Nyhetsmorgon tills det tog slut och kände ett starkt inre motstånd mot att ge mig ut på ännu ett långpass. Men har man tagit ultra-fan i båten, så… Bara att dra ner kepsen idag också. För omväxlings skull joggade jag bort mot Hagaparken för att efter några års uppehåll smaka på den för löpare så välkända ”Hill of tears”. Andra kallar backen Hagakullen eller Hagatippen. Det finns säkert flera benämningar som jag inte känner till.

Men hur som helst så blev det fem vändor upp och ner, varannan gång på det lite längre men mer löpbara stället som börjar nere på cykelvägen mot Frösundavik  – varannan gång på det tokbranta stället. Tror de som besökt backen förstår vad jag menar då. Det är inte jättelångt men galet brant hela vägen upp. Dammade på lite extra på nervägen då jag precis som jag skrev igår har hört att just det momentet tar extra hårt under Swissalpine Marathon.

Det var en Petra på väldigt darriga ben som joggade hem igen. Det var tokvarmt, så blev tvungen att stanna för lite drickapaus på ett fik i Hagaparken. Sedan blev det en slutkläm på väääldigt darriga ben. Helgens andra långpass med kuperat inslag – check!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar