Petra Månström
Löpare under Stockholm Ultra 2013. Foto: TT.
FRÅGA:
Hej,
jag har ett litet problem som jag hoppas du kan hjälpa mig med. Jag har gått på ett träningsprogram för maraton under 3:45 och det har gått riktigt bra. Programmet tar slut den 8 mars då det är tänkt att jag skall springa maratondistansen under sagda tid.
Hittade bara 6-timmars i Skövde 8 mars som jag nu anmält mig till (ville inte åka till Barcelona) Har aldrig sprungit en ultra tidigare.
Så hur skall jag göra? Skall jag gå på att sätta tiden på maratondistansen med risk för att jag inte klarar 2,5 timmes löpning till eller skall jag gå på att klara 6 timmar och strunta i mitt tidsmål på maratondistansen? Fast då blir jag besviken på mig själv eftersom under 3:45 blir personbästa, å andra sidan är 6 timmars löpning ett inte helt tokigt mål att klara heller! Jag vet varken ut eller in.
Hjälp, hur skall jag tänka?
Tacksam för lite klargörande resonemang!
Fredrik
SVAR:
Hej Fredrik,
jag har själv aldrig sprungit längre än ett maraton men har ändå en idé om hur du ska tänka. Jag tycker inte att du ska satsa på att springa på din snabbaste maratontid och sedan fortsätta nästan två mil till. Det kommer inte att funka bra. Ultra jämfört med ett vanligt maraton är ett helt annat lopp. Du måste ha ett lägre tempo i en ultra för att orka hela vägen. Det svåra är att det kommer att kännas väldigt lätt och långsamt i början men tiden du är ute kommer ändå att ta ut sin rätt.
Viktigt är också att du stoppar i dig energi på vägen. Till skillnad mot lite kortare lopp där tempot kan sänka en så är det på riktigt långa lopp ett större problem att energin tar slut – inte farten. Ta ultran som en erfarenhet och bra träning. Försök sedan hellre att springa ett vanligt maraton på en bra tid längre fram.
Stort lycka till!
Malin
Har du också en löparfråga till Malin Ewerlöf? Mejla den till spring@svd.se!