Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

eat_greens

Måste man acceptera att nyttig mat inte är så god och ”tvinga” i sig den ändå, undrar Anna. Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hej Petra!

Har funderat lite över det här med smak på maten. Nyttig mat smakar ju ofta inte lika bra som mindre nyttig. Och det sägs ju att livet är för kort för att njuta av god mat. Men hur ska man tänka här egentligen? Bör man acceptera att nyttig mat inte är lika god och ”tvinga” i sig den?

Tack för svar!

Anna

SVAR:

Hej Anna!

För det första är det här med smak väldigt individuellt och det handlar också om vad man är van vid att äta. Vänjer du kroppen att äta mycket fett och socker så kommer du också känna ett större behov och sug efter att äta mera av det. Det beror på att både socker och fett triggar belöningssystemet i hjärnan som gör att man mår extra bra för stunden av att äta mer av livsmedel som godis, chips och choklad. Nyttigare mat som frukt och grönsaker innehåller inte lika mycket socker och fett som gör att belöningssystemet inte triggas igång på samma sätt. Av den anledningen upplevs det som att det är mycket godare att äta onyttiga livsmedel. Men du kan ändra detta genom att vänja kroppen att äta mindre fett och socker, vilket kan vara väldigt jobbigt till en början, men på sikt kommer sötsuget att avta och behovet blir mindre. Genom att minska behovet av socker och fett kommer man också kunna uppskatta mer den hälsosamma maten. Vad man tycker är gott handlar därför också om vad man är van vid att äta. Jag själv tycker till exempel att det är godare att äta en fruktsallad än en påse med godis.

Artikel som förklarar mer hur socker och fett kan trigga ett beroende:
http://jn.nutrition.org/content/139/3/623.long

Hälsningar Petra

Har du också en kostfråga till Maratonbloggens nutritionist Petra Kindlund? Mejla den till spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar