Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

petrapower

Jag ger järnet under ett specialskräddat HIT-pass under ledning av Marie Purvis, Nikes Master Trainer. Erkänner att det var väldigt skönt att få träna inomhus! Foto: Emma Svensson.

Jag driver en blogg om  löpning och det mesta jag gör som syns utåt handlar om träning. Visst är det lätt att tro att jag inte gör annat än tränar. Att jag inte har några svackor. Att jag hoppar upp ur sängen glad som en lärka varje morgon – och springer milen före frukost utan att blinka.

Fel!

För det första så avskyr jag utomhusträning i mörker och kyla. Folk brukar ju lite flåshurtigt säga att ”man ångrar sig aldrig när man väl är ute”. Men många gånger under januari månad har jag verkligen ångrat att jag inte stannade kvar i soffan. Isande vindar har letat sig in under kläderna och händerna har frusit till stela klumpar.

20140204-233721.jpg

Emelie Forsberg vann i fjol damseniorklassen i det som kallas världens tuffaste terränglopp, Diagonale des Fous (Dårarnas diagonal) på vulkanön La Réunion. 163 kilometer och 10 845 höjdmeter. Foto: Petra Månström.

Tidigare idag hade jag nöjet att få intervjua Emelie Forsberg, av många kallad världens bästa kvinnliga bergslöpare, som fortfarande är relativt okänd här i Sverige men har rockstjärnestatus i Alperna. Hon berättade att nu under vintern springer hon knappt alls, istället ägnar hon sig åt skidalpinism. Alltså knallar uppför berg med stighudar under skidorna och sedan åker hon utför. Jag önskar verkligen att jag hade lite närmare till bergen så att jag också kunde ersätta löpningen med skidalpinism. Emelie har också gjort att vi inte är skapta för att springa vintertid och det är jag den första att skriva under på!

Intervjun med Emelie kan du förresten lyssna på i min podcast Maratonpodden om några veckor. Och vill du lyssna redan nu så finns det intervjuer med Malin Ewerlöf och Markus Torgeby att avnjuta. Mycket nöje!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar