Petra Månström
Är du kvinna, gillar längdskidåkning och bor i Stockholmsområdet? Kanske siktar du på Vasaloppet, Öppet Spår eller Tjejvasan? Då har jag lite roliga nyheter till dig!
Varje torsdagskväll från 23 januari till 13 mars kommer du ha möjlighet att åka gratis på Solvalla! Det är hälsokedjan Life, som samarbetar med det svenska längdskidlandslaget, som bjuder in tjejer från 15 år och uppår att träna i spåren på Solvalla. Världscupvinnaren och skidexperten Mathias Fredriksson kommer också att finnas på plats vid två av träningstillfällena för att dela med sig av sin kunskap kring teknik och vallning.
Att endast tjejer får delta förklarar arrangören med att det är högt tryck på Stockholms skidspår under helgerna och att många kvinnor inte vill åka skidor på vardagskvällar, eftersom spåren är dåligt belysta och ligger ensligt till.
Dessutom lanseras en ny skidtävling för kvinnor, Ladies Ski for Life, den 31 januari. Det är ett 10 km långt skidlopp på Solvalla. Jag har hela fem startplatser i loppet att tävla ut, varje plats är värd 590 kronor och då ingår dessutom en liten goodiebag som du får på plats. Vallningshjälp kommer att finnas på plats på Solvalla mellan 15.00-16.30 på tävlingsdagen.
Vill du vara med och tävla? Då är det snabba ryck som gäller! Besvara följande tävlingsfråga:
Vilket år är Charlotte Kalla född?
Ditt svar mejlar du till spring@svd.se, ange ”Solvalla” i mejlets ämnesrad. Ange namn, adress samt mobilnummer. Tävlingen pågår till och med fredagen den 17 januari kl 23.59. Lycka till!