Petra Månström
Nej, du ska inte sätta livet på paus i väntan på att få kroppen du längtar efter eller göra miltiden du drömt om. Foto: Privat.
Visst är det lätt att formulera en massa mål för sig själv, saker i livet om man vill bocka av. Som att resa ut i världen, skaffa sig en utbildning, hitta ett bra jobb, möta kärleken, göra karriär, fixa drömkroppen, springa milen snabbare än någonsin och så vidare. Det blir också lätt att mycket vill ha mer, det vill säga man nöjer sig inte när ett delmål är uppnått utan man hittar snabbt nya mål att förverkliga. Och plötsligt blir man knappt ens glad över det man har åstadkommit.
Jag gillar när det händer mycket saker, jag blir lätt rastlös och gillar att hålla mig sysselsatt. Jag vet med mig att jag är sämst på att ge mig själv en klapp på axeln när jag har grejat delmål. Att sätta livet på paus i väntan på att det ”riktiga livet” ska börja är något jag har insett att jag har gjort väldigt länge. Skjutit upp resplaner i väntan på ”rätt” sällskap, undvikit att gå på en del fester för att jag inte kände någon annan av gästerna i förväg, låtit bli att söka jobb som jag inte känner att jag har precis alla kvalifikationer för. Dragit mig för att ta kontakt med människor jag verkligen tycker är intressanta, visa äkta känslor och så vidare.
Snart skriver vi 2014. Jag känner att det är hög tid att skippa safe:andet nu. Det riktiga livet börjar nu. Hur kommer ditt 2014 att se ut om du får välja?