Petra Månström
Klövsjös golfbana bjöd på överraskande fina spår med tanke på snömängden i övrigt i området. Foto: Petra Månström.
Jag drog hit för att få några dagars paus från livet i staden. Inget fel på Stockholm, men det är lätt att man rycks med i hetsen och blir en person som man inte riktigt gillar.
En person som jagar livet ur sig för att hinna till tunnelbanan som går om en minut och sucka högt åt folk som går långsamt framför en i trängsel. Då är det skönt att ta sig till en plats med just gott om plats. Kunde inte ha valt en bättre tillflyktsort än Vemdalsfjällen. En jättebonus är dessutom att vintern har hunnit lite längre häruppe. Det är inte jättemycket snö, men på golfbanan utanför Klövsjö är det tillräckligt för att man har kunnat dra jättefina spår. Igår blev det en dryg mil där och idag slog jag till med två mil. Stakning, stakning med frånskjut, diagonalåkning, saxning och utförsåkning – det blev tillfälle att öva på samtliga längdåkningsväxlar.
Vem säger nej till after ski i den här poolen? Foto: Petra Månström.
Men innan vi drog iväg till skidspåret blev det förstås låååång mysfrulle. Jag har aldrig varit en person som tycker om att hetsa fram en massa skidmil. Då kör jag hellre färre mil och ägnar lika stora delar åt avkoppling och god mat. Efter förmiddagen i spåret blev det långlunch, en härlig hamburgare med klyftpotatis och en skummande ale till. Sedan mys framför brasan och så tog vi oss till spaavdelningen för häng i bubbelpoolen, bastun och till sist relaxen med varsitt glas mousserande i handen. Därefter dusch och trerättersmiddag som kröntes med irish coffee till desserten. Behöver jag säga att jag kommer att somna ovaggad?
På den här bilden åker jag verkligen superfort. Typ hur snabbt som helst… :-) Foto: Privat.
Vad har ni tränat idag? Eller har ni kanske ”tränat vila”? :-)