Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Intervaller i Stadsskogen

Steffen och jag sekunderna efter sista åttahundringen. Svettiga och lyckliga! Foto: Privat.

”Nu har du kommit ut ur maratongropen – grattis!”

Om det beror på att jag äntligen börjat behandla min astma som orsakats av pollenallergi eller om anledningen är att jag inte sprungit låååånga, sega långpass på flera veckor låter jag vara osagt,  men Ingmars ord efter sista intervallen igår var ändå väldigt träffande. Träningen känns roligare än på länge, jag slipper ha de där ”åh nej nu måste jag springa långpass”-känslorna och det har ju faktiskt redan gett små resultat. Ta till exempel skillnaden i känsla mellan Parloppet och Trosa Stadslopp – som dag och natt!

Ingmar och Steffen

Ingmar och Steffen – fina löparkompisar! Foto: Petra Månström.

Mitt mål just nu är framför allt att hitta glädjen i löpningen igen – och att äntligen få genomföra ett femkilometerslopp med hedern i behåll. Igår körde jag ett riktigt bra pass med Ingmar och Steffen; åttahundringar. Tanken var först att springa på bana men när vi närmade oss Studenternas IP visade det sig att någon slags friidrottstävling var i full gång där så vi fick raskt revidera planerna och bege oss upp mot Stadsskogen igen. Uppjoggen blev således rätt rejäl men det gör ju inte så mycket.

Armhävning

Efter nedjoggen körde vi lite armhävningar – här visar Ingmar var skåpet ska stå. Foto: Petra Månström.

Själva passet då? Jo, 5 x 800 meter med överfart på åttahundringarna och ganska lång vila (90 sekunder). Åttahundringarna ska springas i en fart som är klart snabbare än din nuvarande personbästafart på fem kilometer, ca 10 sekunder per kilometer kan vara ett lämpligt riktmärke så att du inte förhäver dig. När passet är klart har du sprungit fyra kilometer i en riktigt bra fart och ambitionen är sedan att för varje vecka korta vilan så att den är endast 30 sekunder. När du klarar att springa 5 x 800 m med 30 sekunders vila lägger du på en extra intervall. Där någonstans börjar du bli redo för en rejäl putsning av ditt personbästa på 5 km – bara att leta upp en lämplig tävling!

Spring snyggt – och snabbt!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar