Petra Månström
För att gå ner i vikt gäller det att bemästra sina svaga punkter, säger kostexperten Petra Kindlund. Foto: Colourbox.
FRÅGA:
Hejsan Petra,
jag har alltid haft en övervikt och tog tag i det för lite mer än ett år sedan. Jag startade på 127 kg och idag väger jag 91 kg. Jag har då gått ner 36 kg. Men nu står jag stilla, jag vet inte hur eller vad jag ska äta. Mitt första mål är att komma ner till 75 kg. Och efter det så ska jag ner till drygt 68 kg.
Jag tänkte att jag mejlar dig för att höra hur jag ska äta, vad jag ska äta och hur ofta? Och vad gäller träningen, hur jag ska få igång viktnedgången igen? Jag har knäproblem, så jag är rätt begränsad. Och jag är just nu hos mina föräldrar, och här har jag inget gymkort, så att gå på gym nu är inte ett alternativ.
Hur och vad kan jag göra hemma för att få fart på detta? Tacksam för svar!
/Sandra
SVAR:
Hej Sandra!
Först ett stort grattis till att du har lyckats gått ner i vikt så bra, då har du verkligen visat att du är på god väg att lyckas med ditt mål. Det är svårt att veta exakt vad du ska göra för förändringar när jag inte vet något om hur du tränar eller äter idag. För att få en lyckosam viktminskning handlar det framförallt om att ändra vanor och lära sig att bemästra sina svaga punkter. Det är sedan en förutsättning att du ligger i en negativ energibalans, vilket innebär att du äter mindre än vad du gör av med. För att lyckas med det är det framförallt fett och kolhydrater som du ska minska på. Det är nämligen viktigt att du fortfarande får i dig en bra mängd protein för att minska muskelnedbrytningen. Se till att du också äter regelbundet med frukost, lunch, middag och gärna något lättare mellanmål för att minska sötsuget mellan måltiderna.
Kosten har generellt en större betydelse på viktminskningen än själva träningen, men kombinationen är självklart det bästa. Framför allt är det viktigt att få igång vardagsmotionen då det har en större betydelse än vad man kan tro. Välj alltid trapporna istället för hissen och ta cykeln istället för bilen. Att ta raska promenader är också ett bra alternativ till löpningen som inte belastar knäna lika mycket. Det finns också många olika styrkeövningar som du kan göra med hjälp av kroppen, som till exempel knäböj, armhävningar och situps. Du behöver alltså inte gå till ett gym. Ta gärna hjälp med en personlig tränare för att få ett enskilt program på vilka övningar som passar just dig. Fortsätt sedan att kämpa vidare – det är vanligt att det ibland kan går lite trögt men då gäller det att inte ge upp.
Lycka till!
Petra
Har du också en kostfråga till Petra Kindlund? Mejla den till spring@svd.se!