Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Fallskärmshoppning

Vi hoppade från 4 000 meters höjd – jag i tryggt sällskap av en mycket meriterad hoppmästare. Foto: Försvarsmakten.

Fallskärmshoppning

Känslan att falla fritt i luften går inte att beskriva, den går utanpå allt annat jag upplevt! Foto: Försvarsmakten.

Fallskärmshoppning

Lätt speedad maratonbloggare i flygplanet minuter innan hoppet. Foto: Försvarsmakten.

Idag har jag haft den otvivelaktigt bästa dagen hittills på jobbet! Har hoppat fallskärm från 4 000 meters höjd med fallskärmsjägarna i Karlsborg, fritt fall i 1 500 meter! Så jäkla coolt. Och jag har varit med om mycket, mycket mer under mitt besök här. Bland annat har jag fått lära mig hur det känns att ha mjölksyra överallt. Håll utkik här på bloggen så får ni se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar