Petra Månström
Så här glad var man när man äntligen fick stanna och pusta ut efter dagens tremil! Foto: Privat.
Med ett Stockholm Marathon som rycker allt närmare börjar det bli hög tid att få till de där specifika maratonpassen. Ett sådant pass blev det idag; tre mil med en distinkt fartökning i mitten. För att i största möjliga mån simulera känslan i benen i slutet av en mara sprang jag ett kortare långpass för två dagar sedan, för att starta dagens pass med lite trötta ben. Med fartökningen ovanpå det hamnade vi ännu närmare verkligheten under marans sista skälvande kilometer. För tävlingsförberedelsernas skull hade jag också sportdryck med mig i en flaska som jag sippade ur var sjätte kilometer.
Dagens sällskap – Ingmar (vänster) och Per-Göran som i början av juni springer loppet Jättelångt (68 km). Imponerande! Foto: Petra Månström.
Ingmar var pigg som en lärka och när han är på det humöret vet man att man kommer få kämpa. När vi under slutet av fartökningen låg och pressade i en fart under 5 min/km var han nästan oberörd medan en annan verkligen fick bita ihop för att inte tappa steget. Men det gick och det är det viktigaste! Med bibehållet löpsteg och med stoltheten i behåll, precis som det ska vara.
Passade på att springa årets första pass i korta tights! Skönt. Och på fötterna väldämpade skor för komfortens skull; Asics Gel Nimbus som är en grymt ombonad och pigg sko (trots vikten på ca 300 g), perfekt för längre pass. Foto: Petra Månström.
Den gode Kjell-Erik Ståhl, maratonlegendaren vars svenska rekord på maratondistansen fortfarande står sig efter 30 år, brukar säga att: ”Efter ett riktigt bra träningspass ska man vara så jävla trött att man inte kan stå upp i duschen.” Idag, Kjell-Erik, kan jag med illa dold stolthet säga att jag satt ner och duschade… :-)
Nu väntar lite bowling ikväll – frågan är hur fasen jag ska lyckas hålla mig vaken? Är nu så där skönt loj och sömnig som man bara känner sig efter ett riktigt långt och jobbigt löppass. Men några kalla innanför västen ska det väl gå… Fler som sprungit i solen idag? Eller som kanske tagit sig an London Marathon?