Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Petra

Så här glad var man när man äntligen fick stanna och pusta ut efter dagens tremil! Foto: Privat.

Med ett Stockholm Marathon som rycker allt närmare börjar det bli hög tid att få till de där specifika maratonpassen. Ett sådant pass blev det idag; tre mil med en distinkt fartökning i mitten. För att i största möjliga mån simulera känslan i benen i slutet av en mara sprang jag ett kortare långpass för två dagar sedan, för att starta dagens pass med lite trötta ben. Med fartökningen ovanpå det hamnade vi ännu närmare verkligheten under marans sista skälvande kilometer. För tävlingsförberedelsernas skull hade jag också sportdryck med mig i en flaska som jag sippade ur var sjätte kilometer.

Ingmar och Per-Göran

Dagens sällskap – Ingmar (vänster) och Per-Göran som i början av juni springer loppet Jättelångt (68 km). Imponerande! Foto: Petra Månström.

Ingmar var pigg som en lärka och när han är på det humöret vet man att man kommer få kämpa. När vi under slutet av fartökningen låg och pressade i en fart under 5 min/km var han nästan oberörd medan en annan verkligen fick bita ihop för att inte tappa steget. Men det gick och det är det viktigaste! Med bibehållet löpsteg och med stoltheten i behåll, precis som det ska vara.

Petra

Passade på att springa årets första pass i korta tights! Skönt. Och på fötterna väldämpade skor för komfortens skull; Asics Gel Nimbus som är en grymt ombonad och pigg sko (trots vikten på ca 300 g), perfekt för längre pass. Foto: Petra Månström.

Den gode Kjell-Erik Ståhl, maratonlegendaren vars svenska rekord på maratondistansen fortfarande står sig efter 30 år, brukar säga att: ”Efter ett riktigt bra träningspass ska man vara så jävla trött att man inte kan stå upp i duschen.” Idag, Kjell-Erik, kan jag med illa dold stolthet säga att jag satt ner och duschade… :-)

Nu väntar lite bowling ikväll – frågan är hur fasen jag ska lyckas hålla mig vaken? Är nu så där skönt loj och sömnig som man bara känner sig efter ett riktigt långt och jobbigt löppass. Men några kalla innanför västen ska det väl gå… Fler som sprungit i solen idag? Eller som kanske tagit sig an London Marathon?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar