Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Explosionsdrama under Boston Marathon

Kraftiga explosioner drabbade Boston Marathon tidigare idag. Foto: David L. Ryan/Scanpix.

För bara några timmar sedan tryckte jag på åtskilliga ”gilla”-knappar på Facebook. Vänner som stod beredda att springa Boston Marathon. Hann också trycka ”gilla” på flera vänners glada målfoton. Men just nu skakas världens äldsta årliga maratonlopp av en fruktansvärd tragedi. En serie explosioner som misstänks vara bomber briserade i anslutning till mållinjen och såväl dödsfall som ett stort antal skadade rapporteras.

Det här är ofattbart. En vidrig, hemsk och oacceptabel händelse. Saknar ord. Ni som befinner er i området: var rädda om er.

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar