Petra Månström
Hur gör man för att byta löpteknik? Malin Ewerlöf Krepp svarar. Foto: Christian Charisius/Scanpix.
FRÅGA:
Hej!
Jag har en fråga angående löpteknik och skor som jag hoppas ni kan hjälpa mig med.
Sist jag skulle köpa ett par nya skor blev jag rekommenderad ett par Brooks Adrenaline GTS. Jag överpronerar en hel del och har lågt fotvalv, så därav typen av skor med mycket extra stöd. Och det är denna typ av skor jag alltid har köpt.
Jag har dock genom åren haft mycket problem med onda benhinnor och nu senast när mina benhinnor äntligen börjat läka fick jag plötsligt problem med, vad jag tror är, ett löparknä. Så nu har jag börjat fundera på om det är mina skor och löpstil som orsakat dessa problem? Hur bra är det att köpa skor med extra stöd?
Jag har hört att det går att lära om och springa mer på framfoten så att man pronerar mindre, stämmer det? Men hur går man tillväga om man vill lära om på detta sätt? Kan man köpa ett par neutrala skor utan stöd och bara börja öva? Eller behöver jag fortfarande skor med stöd? Blir inte det fel? Det känns som att skorna jag har haft nu har bidragit till en felaktig löpstil.
Det är först senaste året jag har börjat springa mer seriöst och har blivit mer medveten om hur jag springer. Jag misstänker att min löpstil inte är så effektiv och vill verkligen prova nya tekniker men är rädd att jag bara kommer förvärra mina problem. Dessutom verkar neutrala skor av någon anledning finnas i mycket snyggare design än de tråkiga klumpiga skorna jag tvingas dras med nu!
Mvh Linda
SVAR:
Hej,
det kan verkligen vara svårt att hitta rätt sko eftersom utbudet är så stort. Det jag kan säga generellt är att det absolut kan gå att ändra löpteknik och på så sätt bli av med problem. Men det finns ett problem med det också och det är att löpning på framfoten kräver mer löpstyrka. Det som kan hjälpa dig i din strävan dit och uppbyggnad är att springa mer intervaller istället för att vara ute och springa längre i lågt tempo. När man springer fortare tvingas man upp mer på framfoten och då blir det automatiskt att man springer mer ”tekniskt rätt”.
Intervallträning sliter därför ofta mindre på benen på grund av att man springer med ett bättre löpsteg och på sikt kommer man orka springa längre sträckor på framfoten. När det gäller skorna så tycker jag gott du kan prova lite mer neutrala skor och springa mer intervaller så kanske det kan funka bättre.
Lycka till!
Malin
Har du också en löparfråga till Malin Ewerlöf Krepp? Mejla den till spring@svd.se!