Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Intervallördag

Så här glad var man efteråt. Till höger har pjucksen landat på hallmattan. Foto: Petra Månström.

Kände mig farlig redan när jag stod utanför porten och väntade på att kära Garmin skulle hitta alla satelliterna. Bara några meter in på uppjoggen funderade jag på vad det var för skor jag egentligen hade på mig. Det var en helt annan löpkänsla än i skor jag tidigare har provat. Inte så att andra skor är sämre, men det här var en ny och oväntad känsla. Fjädringen var enorm och skon kändes pigg och snabb. När jag nådde Västerbron kollade jag på klockan och såg att uppjoggen visst hade gått i 5:15 min/km. Oups, det var kanske lite fort. Men jag skyller på skorna…

Körde lite löpskolning och försökte ignorera nyfikna hundtungor och sega flanörer. Sparkade sedan igång första intervallen och trots att jag fick kryssa mellan en och annan barnvagn klockade jag 4:30 min/km på första tusingen. Oups, håll i hatten nu Månström. Intervall nummer två gick i motvind och då blev det tio sekunder långsammare. Sen höll jag på så där – med en minuts vila – tills det var dags för sista intervallen. Då försökte jag köra lite kenyanskt och trycka på en aning. Och det gick ju rätt okej trots att jag höll på att krocka med en så kallad ”memil” under slutklämmen när jag verkligen spurtade.

Oh well.

Jag är grymt nöjd med dagens pass. Vad har ni kört idag?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar