Petra Månström
Glad var man ändå efter passet! Foto: Petra Månström.
Till dig äldre man som kände att du var tvungen att fälla ut din överarm hårt och knuffa till mig så jag nästan föll omkull när jag skulle passera dig trots god marginal mellan oss:
Hoppas du känner dig nöjd över att du fick en mikrosekund av vad du uppfattade som makt, hoppas att du är nöjd över att ha fått nita till en löpare. Hoppas att du har förstående människor omkring dig som står ut med dig trots ditt beteende och hoppas att du sover gott om nätterna.
Rubriken till det här inlägget är förvisso provokativt formulerad – det hade lika gärna kunnat stå ”tjejer, tanter, killar, kvinnor, män” – men icke desto mindre känner jag att jag måste ryta till lite. Tidigare idag är Ingmar och jag ute och springer intervaller på en hyfsat bred väg. Mitt i en intervall kommer en äldre man gående mot oss och även om benen är lite stumma och trötta försöker jag öka avståndet till honom. Så döm om min förvåning när han plötsligt knuffar till mig så jag nästan faller omkull.
Passet då? Gick som en dans! 15 korta intervaller för att varva upp farten i benen efter min löpvila – härligt!
Men jag blir lite ledsen över att det finns så här bittra människor. Och jag blir än mer besviken när jag hör att fler har råkat ut för samma sak. Vad är det egentligen för fel på folk? Är det verkligen SÅ provocerande att få syn på en löpare att somliga känner sig manade att börja slåss?