Petra Månström
Nina och jag svettades ymnigt under morgonens pt-timme som hölls av Mattias på SATS Spårvagnshallarna. Foto: Mattias Skoog.
Klart man inte tackar nej när Nina frågar om man vill hänga med på en timmes funktionell styrketräning, under ledning av personlige tränaren Mattias Skoog. Så det var bara att ställa klockan på tidigt och infinna sig på SATS Spårvagnshallarna klockan 6.45 i morse. Efter lite uppvärmning i roddmaskinen inledde vi passet med självmassage av ITB (iliotibiala bandet, involverad i s k löparknä) och gluteus (sätesmuskeln) med hjälp av foamroller. Sedan var det dags att ställa sig på en trälåda och göra ”one-leg pistol squats” – fy sjutton vad jobbig den övningen är om man gör den strikt och verkligen aktiverar sätesmuskeln.
Pistolerna varvade vi med så kallade ”one-leg deadlift”, en övning där man verkligen märker var man har sina svaga sidor. Också det här är en riktigt bra övning för löpare, då den stärker lårets baksida men även sätesmuskulaturen som används flitigt när man springer. Efter tre svettiga set av varje övning bytte vi till att varva armhävning + knäindragningar i TRX-remmar med att dra sig upp från ryggläge med hjälp av en lian. Japp – svettigt och riktigt jobbigt! Armarna skakade av mjölksyra efter varje set – och tre set per övning blev det, utan Mattias pepp hade det inte gått.
Vi avrundade med en riktigt giftig pulshöjare: 5 x 20 sekunder på två olika övningar: vanliga kettlebellssvingar rakt fram och så kallade ”battling ropes” – när man slänger ett tungt hamparep i golvet. Kan meddela att särskilt den sistnämnda övningen fick pulsen att gå i taket efter bara några sekunder. Nu var både Nina och jag riktigt möra – men innan passet var över skulle vi köra lite fajt med en stor boll mellan oss, det gick ut på att få kompisen ur balans. Även här fick coremusklerna en rejäl genomkörare!
Stort tack till Nina för att jag fick haka på och tack även till Mattias för grymt bra pass!