Petra Månström
Garmin Forerunner 10 har inbyggd gps och hjälper dig att hålla koll på hur långt du sprungit och i vilken fart. Cirkapris i butik 1 200 kr.
Nu är det tävlingsdags igen! Och i vinstpotten finns inget mindre än en riktigt fin löparklocka från Garmin! Närmare bestämt modellen Forerunner 10 som är mycket lätt att använda och ger dig stenkoll på dina rundor. Till exempel får du veta hur långt du har sprungit och i vilken fart. När löprundan är klar kan du ladda upp den på nätet och analysera ditt pass ytterligare. Klockan är smidig att bära på handleden och går utmärkt att använda även som vanlig vardagsklocka. Jag har själv sprungit med två olika klockmodeller från Garmin och är väldigt nöjd med såväl funktionalitet som hållbarhet.
För att vara med och tävla om klockan vill jag att du besvarar följande tävlingsfråga:
I vilken amerikansk stad ligger Garmins internationella huvudkontor?
Jag vill också att du med några korta meningar motiverar varför just du ska vinna en Forerunner 10. Ditt bidrag mejlar du tillsammans med namn och adress till spring@svd.se, skriv ”Forerunner 10” i mejlets ämnesrad. Ange också vilken färg du önskar på klockan vid eventuell vinst. Tävlingen pågår till och med fredagen den 7 december kl 23.59. Lycka till!