Petra Månström
Smärtor i höften efter löpning – idrottsläkare Dan Leijonwall ger råd. Foto: Colourbox.
FRÅGA:
Hej,
jag har löptränat så länge jag kan minnas, tycker om att träna både långt och hårt och är nu 46 år. Har nu en lugn träningsperiod eftersom jag sedan i somras haft några sega skador, springer mest rätt långsamma pass 10-15 km. Häromdagen efter att jag sprungit cirka 12 km kände jag att det ömmade i höger höft, har aldrig känt av den tidigare. Två dagar senare sprang jag igen, cirka 15 km, och kände lite i början men sedan ingenting under resten av passet. Fick dock ont efteråt när jag kom hem.
Vad kan det vara och varför har det uppstått? Finns behandling, kan jag göra något själv? Har läst lite på nätet om höftproblem, ser att det finns stötvågsbehandling – kan det vara något tro? Är lite trött på alla skador som verkar komma den ena efter den andra.
Mvh Sanna
SVAR:
Hej Sanna!
Frågor om höftproblem hos löpare dyker upp med jämna mellanrum. Den första motfråga jag brukar ställa är ”vad som menas med höft”. Det visar sig att folk i allmänhet har olika uppfattning om var höften sitter. Det är något lättare för oss doktorer, som har den anatomiska kartan och benämningarna i huvudet, men även vi kan strula till det i kommunikationen. Av den orsaken kan man få helt olika bedömningar beroende på denna betydelseskillnad. Att träffas och undersöka eliminerar en stor del av den svårigheten.
Höftproblem hos löpare kan härröra från så olika strukturer som till exempel muskulatur, senfästen, ledbrosk och benvävnad. Mest vanligt är trokanterit, en inflammation på grund av överbelastning av höftrotatorerna där de fäster i den yttre benknölen på lårbenet (trochanter majus). Är det riktigt ilsket får man parallellt en svullnad av slemsäcken under senan, varvid det i stället kallas trokanterbursit. Området blir då ömt, och smärtar vid belastning, såsom löpning. I början av inflammationskarriären brukar smärtan släppa om aktiviteten fortsätts, under loppet. Senare i förloppet ökar smärtan med löplängden, och i synnerhet smärta efter löpningen. Orsaken till överbelastningen är till exempel att man för snabbt ökat träningsdosen, bytt skoprincip, tränat för ensidigt, glömt att stretcha höftrotatorerna eller snabbt ändrat någon annan löpparameter: Det handlar om att man ur någon aspekt inte räckt till för de krav som ställts.
Botemedlet handlar om att ta reda på vilken av löpkvalitéerna som behöver förbättras, det vill säga ta reda på vad som fattas. Muskelkoordinationen/stabiliteten i höft/bäcken, rörelseförmåga/stramhet i muskulatur, lokal styrka är några exempel. Ett ganska vanligt specialfall är individer med generell överrörlighet (oftast kvinnor), ett tillstånd som ställer stora krav på just lokal styrka och koordination/stabilitet. Löptekniken är en annan faktor som spelar stor roll.
Andra kända orsaker till höftsmärta hos löpare är höftledsartros (broskminskning i höftleden), och stressfraktur. Artrosrisken ökar med ålder och i fall av tidigare höftskada. Stressfraktur förekommer framför allt i lårbenshalsen hos löpare, är relativt ovanligt och ibland mycket allvarligt. Så: att ge råd om stötvågsbehandling eller annan terapi för höftsmärta är ingen bra idé innan man har en klar diagnos. För att få en diagnos behöver man undersöka och få fler uppgifter. Om besvären är betydande och inte har tendens att bättra sig, är det bästa att söka för bedömning, i första hand hos idrottsläkare eller ortoped.
Lycka till!
/Dan Leijonwall, specialistläkare och ansvarig läkare för Stockholm Marathon
www.idrottsdoktorn.se
Har du också en fråga till idrottsläkare Dan Leijonwall? Mejla den till spring@svd.se!