Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Löpsteg

Hur vanligt är det egentligen att löpare sätter i hälen först när de springer, undrar Annika. Malin Ewerlöf Krepp svarar. Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hej!

Det här är från en icke-löpare, som ändå kutar omkring väldigt korta sträckor (utan särskilda skor) för skojs skull och för att hålla bentätheten uppe. Men jag råkade lyssna på mannen som förespråkar barfotalöpning på Skavlan, och han sa en för mig märklig sak: att löpare springer fel, för de sträcker ut benet och landar på hälen i steget, och då missar man kroppens förmåga att dämpa stötar och skadar kroppen på sikt.

Landar på hälen? Gör folk det? Det lät konstigt. Jag provsprang lite i lägenheten, och inte sträcker jag ut några ben eller landar på hälen. Jag springer på trampdynorna med böjda ben och hälarna landar bara ytterst lätt på underlaget när foten sträcker ut sig inför nästa steg. Gör inte alla så? Jag har aldrig kommit på idén att springa på något annat sätt. Det gör ont att ens tänka på det. Sätter maratonlöpare verkligen i hälen när de springer?

Jag försökte springa så, men det var stört omöjligt. Det gick inte förrän jag började med att promenera, och sedan långsamt lät det övergå i att springa. Men så fort takten ökade det minsta slog hälen i på ett otäckt vis. Hur har någon alls kommit på idén att springa på det viset? Eller har jag missuppfattat något?

Kära experter, upplys mig!

Med vänlig hälsning,

Annika Bryn

SVAR:

Hej Annika,

även om du inte verkar springa med hälisättning så är det rätt vanligt bland andra motionärer. Det är absolut inget löpsteg att sträva efter eftersom det faktiskt kan slita mer på knäna samt att det är ineffektivt att springa så om man vill springa lite snabbare. När jag tränar mina kunder jobbar vi mycket med att öka styrkan i vaderna så de orkar ligga längre fram på foten och få ett effektivare löpsteg.

Med vänlig hälsning,

Malin

Har du också en fråga till vår löpexpert Malin Ewerlöf Krepp? Mejla den till spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar