Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Dekolletage

Det finns många positiva saker med löpning. Som till exempel att man blir på bättre humör, snyggare naken och allt det där. Men det finns en del mindre bra saker också. Eller vad sägs om ärret mellan brösten som orsakats av min vana att förvara geltuber i sport-bh:n under lopp? Är det inte lite smånördigt, så säg? Sedan har vi ju de obligatoriska blånaglarna. Vaknade mitt i natten på hotellet i Amsterdam av att det låg en lös, blå nagel i min säng. Tänkte först kuta ner till receptionen och klaga på bristfällig städning men såg sedan att det fattades en nagel på min ena fot. Ihhhh!!!

Ska jag fortsätta? Det är ju ändå Halloween och lite mer okej att frossa i äckelpäckel… På ryggen har jag ett synligt ärr efter kanterna på sport-bh:n. Fattar inte varför jag alltid blir sårig där? Även om jag smörjt nogsamt med vaselin. Sedan har vi fåfängeskrubbsåren på smalbenen som kommer sig av allergireaktion på förra brun utan sol-produkten. Det kliade så man blev galen! Fast folk kan gärna få tro att skrubbsåren kommer från ett coolt trailpass i djungeln…

Vilken är din nördigaste krigsskada?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar