Petra Månström
Bara minuter kvar till start i årets Tjejmilen – i ett väder som verkar vara standard under mina lopp numera. Foto: Ellinor Björk.
Fällde faktiskt några glädjetårar i målfållan idag. Efter månader av elände; bihåleinflammation, evighetsförkylningar, hosta, dåliga blodvärden, jobbstress, privat kaos och överträningssymptom kunde jag idag genomföra Tjejmilen som planerat: i ”lätt obehaglig” fart strax över tröskeltempo. Jag är med i matchen igen efter alla uppförsbackar. Känns fantastiskt efter så lång tid med oflyt. Och framför allt: vi gjorde en stor insats i kampen för att utbilda varje flicka!! Grymt jobbat, alla tjejer som sprang idag!
MarathonMia (vänster), Ellinor och jag var några av de bloggare som var på plats och visade sitt stöd för Plans Flickakampanj. Foto: Privat.
Många fokuserade (och några mer avslappnade) löpare bara minuter före start. Foto: Petra Månström.
Älskar mina klösiga tights! Funkade finfint att springa i! Foto: Petra Månström.
Vi avrundade vår Tjejmilensejour med att besöka Expressenbussen och bli intervjuade i deras livesändning. Stort! Foto: Privat.