Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Kristinebergs IP
”Att bara springa och springa utan pauser är som att ständigt jobba och aldrig få semester.” Foto: Privat.

Personlige tränaren och sjukgymnasten Nicklas Lindström har hittills besvarat era frågor om träning – men den här gången fick han bita i en fråga från mig:

FRÅGA:

Hej,

jag har tränat löpning regelbundet sedan slutet av 2009 och har hunnit med massor av utmaningar sedan dess: flera maror, halvmaror och millopp, Lidingöloppet, klassikern och så vidare. Sedan våren 2011 trappade jag upp min intervallträning och började köra stenhårt 1-2 gånger i veckan. Till en början gick allt bra, men nu har jag hamnat i en väldigt besvärlig nedåtspiral. Jag saknar motivation att träna och dessutom har jag efter Vätternrundan dragits med en envis hosta/förkylning som vägrar ge med sig. Har trappat ner träningen ordentligt och lagt in flera vilodagar i veckan – då har förkylningen/hostan gett med sig, men jag känner mig fortfarande helt tom på motivation och träningslust. Har du något bra råd?

/Petra

SVAR:

Hej Petra,

det du beskriver är ett dilemma för många idrottare. Detta är också anledningen till att det i de flesta idrotter finns en tydligt avgränsad säsong och att träningen periodiseras. Det vill säga att det under vissa delar av året görs något helt annat än den idrott personen eller laget satsar på.

Jag skulle, på ett lekmannamässigt sätt, jämföra din brist på motivation då du alltid springer med att om du alltid skulle jobba och inte fick semester.

Med detta sagt så har jag ett par råd.

Träningsplanera under ett år framåt och med hjälp av detta kan du bland annat testa andra träningsformer under en förutbestämd period och gå under inga förutsättningar tillbaka in i löpningen innan denna perioden är över. Detta för att se om känslan/suget kommer tillbaka.

Alternativt lägga en rena viloperioder utan någon form av träning. Jag vet att hos många idrottare så planeras inte viloveckor utan dessa läggs in vid till exempel sjukdom. Vilket egentligen inte innebär att kroppen vilar då den kämpar mot exempelvis en infektion. Ha konkreta målsättningar för din träning och då i första hand kanske hitta målsättningar som ligger utanför löpningen och när motivationen återfinner sig även inom löpningen.

Slutligen så har det, som jag skrivit i tidigare svar, visats att en halvering av träningsmängden med bibehållen intensitet ger en bibehållen kondition. Jag förstår att detta känns jobbigt och jag hoppas att mina råd hjälper dig på vägen att hitta motivationen igen!

Hälsningar Nicklas

Har du frågor om träning? Ta chansen att få dem besvarade – mejla dem till Nicklas Lindström på spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar