Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Bålstyrkeövning

Måste man köra bålstyrkeövningar när det ändå är löpning som är roligast? Personlige tränaren Nicklas Lindström svarar. Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hej!

Jag är en 17-årig kille som har börjat löpträna. Min träningsdos ligger på cirka fyra gånger i veckan; varierade pass och jag har kört i cirka två månader. Jag har dock ett förflutet inom friidrotten som jag slutade med för ett halvår sedan, men var även aktiv av och till efter detta, fram till att jag blev mer seriös, så jag har alltid varit aktiv. Jag har haft en del mindre skadebekymmer som till exempel smärta i vrister, höfter/säte och knän men det har nästan aldrig hindrat mig från att löpträna.

Då smärtan uppkommit så har jag bara tagit det en aning lugnare och då har det gett med sig efter kanske en vecka. Jag springer på grus och asfalt då jag inte vet om några bra skogsspår (vill oftast kunna hålla en bra rytm och inte springa i allt för kuperad terräng). Jag tror starkt på ”minimalistiska” skor och planerar att köpa, eftersom löpkänslan blir avsevärt mycket bättre. Nu har jag ett par skor som har ganska liten höjdskillnad mellan häl och framfot men jag är inte helt nöjd.

Jag får mer sällan ont då jag springer i dessa jämfört med stabiliserande och stötdämpande skor. Jag har enligt mig själv en bra löpstil och landar på framfoten då jag springer, jag är upprätt och håller höften framåt. Mitt problem förut har snarare varit att jag har legat för bakåtlutad och tappat fart då jag sprungit. Jag är inte skadad nu och det känns som att jag känner mindre och mindre skadekänningar. Jag kör dock ingen bålstyrka men ska börja med fotstyrka.

Jag har egentligen inget mål med löpningen i dagsläget, men tror att jag har talang för det och vill såklart bli riktigt snabb! Min fråga är om jag behöver köra bålstyrka i skadeförebyggande syfte då jag inte har problem med hållning eller dylikt? Jag är 191 cm lång och väger 70 kg, om det kan vara till hjälp.

Om jag nu ska köra bålstyrka, räcker det med olika varianter av ”plankan” samt de klassiska basövningarna med skivstång, benböj, marklyft, militärpress och bänkpress (som jag också ska återuppta)? Jag förstår att det är bra med bålstyrka men jag slipper det gärna, det är ändå att springa som jag tycker om!

Tacksam för svar!

Mvh Henrik

SVAR:

Hej Henrik,

kul att du har fastnat för löpningen och en hel del tyder på, som du också upplever, att belastningen blir annorlunda och det i sin tur kan skona till exempel knän.

Vad gäller bålstyrka och bålstabilitet så skulle jag, av vad jag kan utläsa från det du skrivit, anta att din bålstyrka är fullgod. Jag skulle då rekommendera att fortsätta med basövningarna som du gör och eventuellt lägga till armhävningar där du då fokuserar att hålla stabiliteten. Känns dom enkla kan du lägga till belastning eller göra dom explosiva med klapp. Självklart kan du lägga till plankor och andra övningar men jag ser det inte som ett måste. Ha som regel att när och om du tar viloveckor från de tyngre basövningarna så lägger du in mer specifika bålstabilitetsövningar.

Hoppas detta ger en liten hjälp på vägen och självklart ska du springa om det är det du gillar! Lycka till med löpningen och att hitta skorna för dig!

Hälsningar Nicklas

Har du också en träningsfråga till vår pt Nicklas Lindström? Mejla den till spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar