Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Moa Richard

Moa Richard, 28, bor i Göteborg och arbetar som personlig tränare och gruppträningsinstruktör. Foto: Privat.

Snabba fakta om dig?

– Moa Richard, 28 år, bor i Göteborg, jobbar som personlig tränare och gruppträningsinstruktör, sambo.

Hur ofta springer du?

– 2-3 gånger i veckan, ibland mer och ibland mindre beroende på vad som står på träningsschemat i övrigt.

När och varför började du springa?

– Jag började springa på allvar för ungefär 2,5 år sedan. Jag ville förbättra mitt syreupptag och ha någonting att utöva utanför gymmet i naturen, löpningen passade ju bra in på dessa kriterier. Det är lätt att mäta sina framgångar i löpningen och det finns gott om lopp att hålla motivationen uppe med!

Hur reagerar du om du blir tvungen att ställa in ett planerat löppass?

– Ibland med frustration, samtidigt som jag vet att det inte är det enskilda passet utan helheten som ger resultat. Det är viktigt att livet får styra träningen istället för tvärtom.

Vilka typer av pass springer du helst?

– Svår fråga, var jag tvungen att välja en typ av pass för resten av mitt liv så får det nog bli backintervall ändå.

Tränar du helst ensam eller med kompisar?

– Längre distanspass tar jag ofta ensam medan intervallpassen gärna tas tillsammans med andra, här behövs mycket pepp.

Har du något träningsprogram eller hur ser ditt upplägg ut?

– Just nu är min plan att köra ett långdistanspass på runt 15 km, ett tempopass på 8-10 km och ett intervallpass per vecka. Då det kommer bli backtätt på Lidingöloppet i september så satsar jag mycket på backintervall i sommar. När vi närmar oss loppet så kommer jag förlänga långpassen till runt 20 km och jag vill ha ett terrängpass på 25 km i benen innan det är dags.

Vad är ”grejen” med löpning?

– Att flytta gränsen för vad som känns omöjligt lite längre bort.

Ditt bästa ”komma igång”-tips?

– Ta det lugnt i början och växla löpning med gång, på det sättet får både du och din kropp tid att vänja sig vid den nya ansträngningen. Löpning är underbart men också en stor påfrestning för kroppen, ha respekt för detta.

Vilka mål har du framöver?

– Nästa delmål är Lidingöloppet som del nummer tre i En svensk klassiker. Efter det väntar Öppet spår. Jag är anmäld till Göteborgsvarvet nästa vår och har även börjat snegla på maratonlopp i Europa. Ett långsiktigt mål är att kunna ”bekvämspringa” i 5-tempo, just nu tycks den gränsen ligga runt 5:15 på en flackare bana.

Tränar du något förutom löpning? Vad i så fall?

– Variation är viktigt för mig och därför varvar jag löpningen med bland annat cykling, styrketräning och yoga. Cirkelträning är en favorit och lämpar sig väl för mig som vill kunna arbeta med hög puls under längre tid.

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar