Petra Månström
Maratonlöpning och andra extrema kraftansträngningar kan skada hjärtat permanent, framgår det av en aktuell studie. Foto: Dan Hansson.
Att motionera är bra – inte minst för hjärtat. Men då snackar vi 30-60 minuters träning om dagen. Att överskrida den dosen, till exempel genom att springa ett maratonlopp, kan istället orsaka skador på hjärtat och ge ökad risk för hjärtattack under en tvåårsperiod efter loppet, påstår en aktuell studie.
Ovanstående läste jag i Daily Telegraph för några dagar sedan. Man hänvisar bland annat till en studie gjord vid ansedda Mayo Clinic i USA, där man fann att extrema uthållighetslopp som till exempel maratonlöpning eller Ironmandistanser i triathlon kunde leda till strukturella förändringar på hjärta och större artärer.
Hos en del av personerna i studien försvann hjärtförändringarna efter någon vecka men hos några kvarstod ”ärren”. Enligt forskarna bakom studien ger motion många positiva effekter, som till exempel minskad risk för hjärt-kärlsjukdomar och övervikt. Men när träningen blir extrem kan nackdelarna, såsom oregelbunden hjärtfrekvens samt skelett- och muskelskador, bli fler än fördelarna.
Ja, vad ska man säga. Allt med måtta och sunt förnuft, eller? Och precis som påpekats i kommentarsfältet så är ju studien utförd på elitidrottare och inte motionärer.