Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Maratonlöpning och andra extrema kraftansträngningar kan skada hjärtat permanent, framgår det av en aktuell studie. Foto: Dan Hansson.

Att motionera är bra – inte minst för hjärtat. Men då snackar vi 30-60 minuters träning om dagen. Att överskrida den dosen, till exempel genom att springa ett maratonlopp, kan istället orsaka skador på hjärtat och ge ökad risk för hjärtattack under en tvåårsperiod efter loppet, påstår en aktuell studie.

Ovanstående läste jag i Daily Telegraph för några dagar sedan. Man hänvisar bland annat till en studie gjord vid ansedda Mayo Clinic i USA, där man fann att extrema uthållighetslopp som till exempel maratonlöpning eller Ironmandistanser i triathlon kunde leda till strukturella förändringar på hjärta och större artärer.

Hos en del av personerna i studien försvann hjärtförändringarna efter någon vecka men hos några kvarstod ”ärren”. Enligt forskarna bakom studien ger motion många positiva effekter, som till exempel minskad risk för hjärt-kärlsjukdomar och övervikt. Men när träningen blir extrem kan nackdelarna, såsom oregelbunden hjärtfrekvens samt skelett- och muskelskador, bli fler än fördelarna.

Länk till originalartikeln.

Ja, vad ska man säga. Allt med måtta och sunt förnuft, eller? Och precis som påpekats i kommentarsfältet så är ju studien utförd på elitidrottare och inte motionärer.

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar