Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Löpning vid Stora Skuggan

Efter passet, med snabbskorna på. Fast på lördag tar jag de rosa racingdojorna. Foto: Privat.

Göteborgsvarvet på lördag så idag fick jag rådet att klämma in 2 x 10 minuter i halvmarafart i ett distanspass (totalt ungefär 10 km). Sagt och gjort: frågade en god vän om han hade lust att göra mig sällskap och så drog vi ut till Stora Skuggan, ett område som jag verkligen gillar att springa i. Det är naturskönt, behagligt trafikfritt och ofta gott om andra löpare. Idag var det dock väldigt lugnt vilket passade mig utmärkt. Efter en lugn uppjogg satte vi igång och sprang på var sin slinga så vi kunde möta varandra under intervallernas gång.

Försökte hitta ett tempo som kändes kontrollerat, lite ansträngande men inte flåsigt. Tänkte på löpteknik och andning, strävade efter att inte vrida kroppen i sidled och springa snyggt. En minuts joggvila och sedan på’t igen. Kändes bra även nu. Faktiskt skönt att få springa i en fart där man får ta ut löpsteget ordentligt utan att flåsa ihjäl sig. Helt enkelt löpning med värdighet. Det kommer bli fler sådana pass framöver, för efter Göteborgsvarvet börjar grundträningen. Det är nu grunden till sommarens bergslopp ska byggas…

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar