Petra Månström
FRÅGA:
Hej!
Brukar under sommarhalvåret hålla igång med litet styrketräning, kanotpaddling, inlines, cykling etc men inte löpning, som ”tar emot”. Är nu på våren i risig kondition, som dock snabbt brukar förbättras med sommarens program. Min läkare bedömer mig fullt frisk. Jag skulle gärna vilja jogga eller kanske småspringa en daglig femkilometersrunda men hesiterar vid mina 83 år. Hur komma igång utan att tappa lusten efter första vändan?
JG
SVAR:
Hej!
Först av allt vill jag gratulera dig att du fortfarande är så aktiv som du är. Riktigt imponerande! Jag skulle rekommendera dig att börja med väldigt korta sträckor. Detta för att få ett svar på hur kroppen reagerar på belastningen som är annorlunda och större än vid exempelvis inlines och cykling.
Testa att starta med att promenera 10 minuter för att därefter jogga/småspringa 1 minut och promenera 3 minuter, upprepa (1 + 3 min) 3-5 gånger och börja med 2 gånger/vecka. Veckovis gör du en ökning på 1 min i löptid och efter 4 veckor så behåller du 4 minuter i löptid och drar ner vilan med 1 minut/vecka. Detta kommer leda till att du kommer inom 7 veckor kommer springa 20 minuter kontinuerligt. Detta kan du då stegra upp tidmässigt och tempomässigt.
Anledningen till upplägget är att få en tillvänjning av leder och ligament till den ”nya” belastningen och även få dig att ha något att se fram emot varje vecka. Skulle jag ha underskattat din förmåga så anpassa det efter eget huvud och låt det gå ett par dagar mellan passen i början för att hinna få svar från kroppen. Jag vet aldrig om jag skulle rekommendera dig att springa dagligen utan möjligtvis ca 3 gånger/vecka och då komplettera med den andra träningen och då framför allt styrkan.
Jag hoppas du når upp till din halvmil, ha tålamod och lyssna på kroppen. Än en gång – mycket imponerande och det skulle vara kul att höra hur det går!
Lycka till!
Hälsningar Nicklas
Har du också en träningsfråga till vår personlige tränare Nicklas Lindström? Mejla den till spring@svd.se!