Petra Månström
Från vänster: Hestra Windstopper Action Power Dry Mitt, 480 kr. Hestra Merino Wool Liner Active, 220 kr. Casco Snöskärm Spirit 2, 1 195 kr. Atletus Black Quattro, 695 kr.
Söndag rycker allt närmare och nu är äntligen min Öppet Spår-utrustning komplett. Dels handbeklädnaden, för jag vill kunna klara allt från plusgrader till minus tjugo utan att stå handfallen (höhö…) Och dels ögonbeklädnaden, för jag gillar imfritt och vill vara rustad mot såväl ymnigt snöfall som knivskarpa solstrålar.
Lösningen heter inner- och ytterhandske – och tumvariant på ytterhandsken för värmens skull. Jag är nämligen en riktig fryslort och fryser jag det minsta om händerna blir ”allt” förstört. En tunn innerhandske i merinoull blir en extra värmekälla som lätt kan stoppas undan i fickan om den inte behövs.
Sedan tänkte jag leka proffs och ha med mig en snöskärm – en slags kombination mellan slalomgoggles och vanliga skidglasögon som immar mindre och dessutom skyddar mot solen. Men eftersom jag när det inte snöar helst åker med ”vanliga” glajjor hänger också de med, med fyra utbytbara linser.
Som ni ser är jag alltså ett riktigt ”Vasablåbär” – välkittad men med ganska få mil i benen… ;-)