Petra Månström
Jag har nästan alltid musik i öronen när jag kör pass på egen hand – samt på vissa tävlingar. Foto: Petra Månström.
Pepptips #4: Låt musiken driva dig framåt!
Rätt musik gör att vi tar i mer när vi tränar, det är vetenskapligt bevisat. Som gammal Friskis & Svettis-jympare är jag van att träna till musik och därför var det naturligt att ta med mp3-spelaren fylld av bra musik också på mina löppass. Har nästan alltid musik i öronen när jag springer på egen hand samt när jag tävlar – har dock undvikit musik på terränglopp i knepig terräng, av ren självbevarelsedrift. Kan intyga att musiken ofta varit pricken över i:et som drivit mig framåt när benen och skallen börjat lägga ner.
Mp3-spelare har jag en liten och smidig som jag fäster på tröj- eller jackkragen (Philips Gogear SA018) och hörlurarna (Adidas Sennheiser CX680) är helt vattentäta samt med förvånansvärt bra ljud (inklusive basen). Har faktiskt testat att duscha med hörlurarna i öronen (man får dock vara försiktig med mp3-spelaren som inte är vattentät, den får man plasta in) – och de fungerade utmärkt även efteråt.
Här hittar du Maratonbloggens egen Spotifylista som du kan lägga till egna favoritlåtar på. Fler musiktips tas förstås tacksamt emot!