Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Barbro, 66, har drabbats av artros i höft och fot och avråds från att löpträna. Malin Ewerlöf Krepp ger råd. Foto: Colourbox.

FRÅGA:

Hej Malin,

jag är nu 66 år och som över en natt har artros (i en fot och en höft) och andra krämpor satt in. Jag har tränat i hela mitt liv och de senaste 15 åren en mix mellan jogging (3 ggr/vecka) och styrketräning (2 ggr/vecka). Nu har jag ont överallt i alla leder och sjukgymnasten säger att jag måste ta det lugnt men GÅ får jag göra. Vilka är de största förlusterna med att sluta springa och vilka är de eventuella vinsterna med power walk? Känner en enorm frustration över detta så jag hoppas att det finns några vinster med mitt nya motionerade – alltså att gå istället för att springa.

Med vänliga hälsningar,

Barbro

SVAR:

Hej Barbro,

jag förstår din frustation att inte längre kunna träna det du tycker mest om. Men nu är läget som det är och då finns det ändå en massa olika bra träningar som är riktigt bra träning. Om du ska ut på power walk så ger det ännu mer om du går med stavar och verkligen använder dem (inte bara sätter i dem i marken utan trycker på). Dessutom kan du gå i kuperad terräng vilket också ger ett större flås och mer träning för musklerna. Det går att gå istället för springa och ändå hålla sig i bra form. Dessutom skulle jag vilja tipsa dig om att prova att köra wet vest i vatten det vill säga löpning på djupt vatten med en speciell väst eller ett bälte som gör att du kommer i rätt vattenläge och kan köra riktigt bra intervaller och distanslöpning utan att slita på leder och ben. Elitidrottare använder det i sin träning främst under skadeperioder men jag har även sett många äldre motionärer inklusive min pappa som kör sådan träning för det är så skonsamt och skönt.

Lycka till!

/Malin

Har du också en löparfråga till Malin Ewerlöf Krepp? Mejla in den till spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar