Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Hur ska man egentligen springa? Malin Ewerlöf Krepp guidar till bra löpteknik. Foto: Victor Lundberg.

FRÅGA:

Hejsan!

Jag har ganska nyligen börjat springa regelbundet och skulle därför behöva lite tips kring hur man ska springa (kroppshållning, steg, knän, armar etc). Finns det något som man ofta gör fel på och borde undvika?

Hälsningar Andrea

SVAR:

Hej Andrea,

Skillnaden mellan en elitlöpare och en motionär gällande löpteknik är att en elitlöpare orkar springa högre upp på framfoten och få en högre tyngdpunkt. Känslan ska vara att ett snöre drar dig rakt upp. Man springer mer med vaderna på så sätt och jobbar inte bara med låren som man gör om man springer mer på hela foten eller rullar från hälen. Det enda problemet med den tekniken är att det kräver mer löpstyrka för att orka hålla sig där uppe. Du tjänar mycket i din löpteknik om du är stark i bålen (magen och ryggen) och även tränar upp din styrka i vaderna. Det är ett steg på vägen mot att orka ligga högre i steget. Vanligaste problemet som många hamnar i när de blir trötta är att de börjar spänna axlarna, tappa överkroppen framåt och bli på så sätt sittande i sin löpning och då tappar du tempo. Jobba då på att sträcka på dig, jobba ordentligt med armarna, försök kom fram mer på framfoten och få upp tyngdpunkten.

Lycka till med din löpning önskar Malin

Har du också en löparfråga till Malin Ewerlöf Krepp? Mejla in den till spring@svd.se!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar