Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Foto: Colourbox.

”Man är bra som man är, man behöver inte en massa julpynt som ska få en att glänsa och gnistra i andras ögon…” (Anna)

”Om jag inte var den som alltid levererade (träning, skola, privat) och hade stenkoll, vem var jag då? Den frågan ställde jag mig hos en terapeut i över två års tid. Plötsligt en dag så var alla smågrejer knappt alls viktiga och det var fantastiskt befriande. Jag har slutat tävla om allt med alla.” (Pernilla)

”Jag tror det är lite av ett i-landsproblem det där att kanalisera energin i träning och lopp och prestera. Vi har inget annat motstånd att möta i vårt samhälle och därför måste vi skapa våra egna hinder och utmaningar. Ibland till absurdum.” (A H Ahlgren)

”Livet ska gå lite upp och ner, det ingår. Det är det som man lär sig av och det som gör en till en bättre människa.” (Camilla)

”Det finns många solar där ute men glöm aldrig att de också har fläckar.” (Alice)

˝Jag kan verkligen identifera mig med dig och ditt skrivande, många andra löparbloggar skriver nästan bara om hur lätt livet går, hur kul de e att springa, tjohej tjohej tjohej…mitt liv ser inte ut så!!!” (Linafina)

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar