Petra Månström
Efter en långsiktig satsning är det lätt att tappa motivationen. Malin Ewerlöf Krepp ger råd. Foto: Janerik Henriksson/Scanpix.
FRÅGA:
Hej!
Jag är en kille som började löpträna i januari och sprang Stockholm Marathon tidigare i år. Nu känner jag att det har blivit lite för mycket löpning. Benen är trötta nästan på varje pass och motivationen tryter. Hur kommer jag vidare?
Hälsningar Kalle
SVAR:
Hej Kalle,
det är inte helt ovanligt att känna så efter en långsiktig satsning mot ett mål som kräver en hel del träning. Det bästa man kan göra för att få ny inspiration och dessutom få nya krafter är att under en period variera sin träning med andra inslag, testa andra träningsvarianter. Har själv ibland bytt ut en hel del löpning mot annat som cykling, styrketräning, simning, testat olika pass som boxercise, olika cirkelträningar med mera. Dessutom kan man ibland ha kört lite för hårt så då behöver man lite mer vila också. Viktigt är att lyssna på kroppen och inte träna ner sig helt i botten. Suget brukar alltid komma tillbaka om man är utan sin vanliga träning ett tag.
Lycka till!
/Malin
Har du också en löparfråga till Malin? Mejla den till spring@svd.se!