Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Det blev ett varv runt ön (Kungsholmen) idag och då passade jag på att trimma in mina maratonlåtar samt känna efter om det verkligen var de där skorna jag skulle springa maran i. Och ja, så blir det nog, för de är lätta och sköna utan att kännas för mycket ”barfora” som man lätt gör i vissa supertunna tävlingsskor. Foto: Petra Månström.

Nu har nedräkningen inför Frankfurt börjat och nu handlar det om att minska ner på mängden men istället jobba in marafarten i benen. På coach Ingmars inrådan körde jag tidigare idag ett pass som började med två kilometer uppvärmning, sedan körde jag fyra kilometer i tänkt marafart (runt 5:10-5:15 min/km) som efter en kort paus följdes av fyra tvåhundringar. Varför tvåhundringar? Jo, för att benen ska få känna på lite överfart och för att jag ska få tillbaka lite av ”snabbhetssjälvförtroendet” som dämpats något nu när jag varit sjuk. Sedan nerjogg plus lite armhävningar och dips. Totalt blev det åtta kilometer och jag är mycket nöjd att jag klarade av avsnittet i marafart så pass bra – är ju som sagt inte så jätteglad i att springa fort, haha.

Pulsdiagram över dagens trimningspass inför Frankfurt Marathon. Skärmdump från Garmin Connect.

Har funderat lite hit och dit på vilka skor jag ska springa maran i. Stockholm Marathon 2010 sprang jag ju i väldämpade skor från New Balance, men nu vill jag nog ha något lättare och ”snabbare”. Det lutar åt Asics Sky Speed, som är nästan identisk med DS Trainer, bara att den inte har den där hälkappan som jag irriterar mig på och dessutom är den gjord för ett neutralt löpsteg vilket passar perfekt eftersom jag ju kör med egna skoinlägg.

Vilka skor springer du helst maran i?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar