Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

Veckans löpare, Karin Näsholm, med son under årets minimarathon. Foto: Privat.

Hur länge har du löptränat?

Jag började springa och löpträna sommaren 2009. Har aldrig riktigt gillat att springa förut, utan har sökt träning med mer adrenalinkickar. Men nu har jag hittat barfotalöpning, skogslöpning, tydliga mål och långpass.

Hur kom det sig att du började löpträna?

Jag behövde ett tydligt mål i mitt liv. Karriärsmässigt var jag lite vilsen, så jag bestämde mig för att söka ett tydligt mål i någon annan del av mitt liv för att sen hoppas på att detta driv skulle smitta av sig även i min karriär. Så efter en promenad i skogen kom jag hem och meddelade att jag tänkte springa Stockholm Marathon följande år. Dammade av ett par gamla joggingskor som stod i garderoben och började springa.

Tre bra saker som din löpning har gett dig?

Löpningen är lite av mitt andningshål i vardagen, en stund för mig själv och mina tankar. Dessutom gör den mig glad, frisk och full av energi.

Ditt bästa tävlingsminne?

Bästa löparminnet är absolut målgången på Stockholm Marathon 2010. Känslan av att ha klarat av något som från början kändes halvt ouppnåeligt är fantastisk! Log i flera dagar efter målgången.

Tränar du annat förutom löpning? I så fall vad?

Just nu är det full fokus på löpning, men jag försöker variera mig med långpass, intervaller, skogspass med mera.

Närmaste mål?

Lite lerlöpning i Tjurruset.

Hur klär du dig helst när du springer?

I kläder efter väder eftersom jag springer året om.

Favoritskor?

Allra helst är jag helt barfota. Att känna marken under fötterna och lera mellan tårna det är härligt! Men eftersom jag inte fixar att springa alltför långt helt barfota så kommer mina Terraplana skor ofta till användning. Och till långpassen åker ett par tunna Adidasskor på, men jag hoppas på att kunna övergå till mer minimalistiska skor även på långpassen.

Har du någon löparförebild? I så fall vem?

Jag sporras mest av vänner i min omgivning som ger sig ut på fantastiska äventyr – 10-milatävlingar och löparsemestrar etcetera.

Karin bloggar om mat, kost och hälsa på www.livinggreen.se/bloggar/blogger/Matbloggen/

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar