Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström

 

Herrsetet: Distance shorts (korta shorts), LS Ace Crew (t-shirt) och Ace Tank (linne), totalt värde ca 1 700 kr. Damsetet: Rush Bra (sport-bh), Rush 3/4 tights, SS Rush Crew (t-shirt), totalt värde ca 1 900 kr..

Nu är det tävlingsdags igen! Den här gången är det löparkläder i finaste merinoull från Icebreaker som står på spel – ett herr- och ett damset. Har själv alltid valt plagg i merinoull när jag fjällvandrat eller vintertältat flera dagar i sträck utan tillgång till tvättmöjligheter och det är verkligen ett fantastiskt bra material. Det transporterar bort svett effektivt, torkar snabbt och dessutom inte börjar lukta illa efter några dagars användning utan tvättning. Värt att nämna är också att Icebreaker inte tillämpar mulesing, läs mer om detta här.

Tävlingsfråga: Från vilket land kommer merinoullen som Icebreakers plagg tillverkas av?

För att vara med och tävla vill jag att du kort beskriver din löpargarderob. Mejla in svar på frågorna samt ditt namn, din adress och din klädstorlek till spring@svd.se, skriv ”Icebreaker” i mejlets ämnesrad. Tävlingen pågår till och med torsdagen den 28 juli kl 23.59. Lycka till!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar