Petra Månström
Tidigare idag träffade jag och Springs producent Fredrik Stattin den mentale coachen och föreläsaren (samt Richard Bransons dubbelgångare) Michael Södermalm för ett energigivande snack. Foto: Petra Månström.
Förstår inte hur jag kan vara så pigg fast jag varit igång sedan klockan fyra i morse. Då startade jag nämligen min resa hit till Göteborg, där jag imorgon ska springa det goa och glada Varvet. Tro det eller ej – men det här är mitt första besök i Göteborg och jag är mycket positivt överraskad. Spårvagnarna är lika mysiga som i Prag och jag blev riktigt peppad av att vara ute på nummerlappsutdelningsmässan och insupa löparatmosfär.
Hade också förmånen att få träffa Michael Södermalm, mental coach och föreläsare, för en intervju. Det fina med honom är att han inte ”flummar runt” som jag ibland kan tycka att andra ”mentala coacher” gör. Han ger konkreta och användbara råd som kan tillämpas direkt. Bland annat delade han med sig av en rad kloka taktiktips att använda inför och under nästa veckas Stockholm Marathon, så missa inte nionde avsnittet av Spring! på torsdag.
Efter en trevlig och god middag med Springgänget blir det nu sängen och imorgon en halvmara. Ser verkligen fram emot det! Väderprognosen säger 16 grader och sol – perfekt löparväder. Fler läsare som också ska springa Varvet imorgon?