Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Gör vad du ska – inte mer, så håller både din kropp och motivation längre. Foto: Lars Pehrson.

Vad innebär det att träna ”rätt”? Vad betyder det egentligen att ”maxa”? Det här ämnet diskuterade jag med Sub40-Ellinor tidigare idag. Orsaken till att jag ställer frågan är att många verkar sätta likhetstecken mellan att maxa och att ta ut sig helt. Det man missar då är ju syftet med själva passet. Står det tröskelintervaller på schemat? Ja, då tränar jag min snabbuthållighet och ligger på ungefär 85-90 % av max. Är det långpass jag ska köra? Ja, då är det fettförbränningen som ska förbättras, liksom tåligheten på senor och ligament. Vilket för mig innebär en fart på ungefär 5:40-5:50 min/km.

Jag är medveten om att det ÄR svårt att hålla sig till sin plan när någon står vid spåret och tjoar och peppar att du ska ta i mer. Särskilt om man inte har kört så mycket kvalitetsträning tidigare och kanske inte har något särskilt program som man följer. Men jag vill verkligen poängtera vikten av att göra det man ska – inte mer, precis som coach Ingmar brukar tjata om. Och det finns en poäng med det: du får en bättre återhämtning, förebygger skador och bibehåller träningsmotivationen.

Alltför ofta hör jag historier om personer som har gått in stenhårt för att klara milen på en viss tid, tränat kvalitet som galningar – och visserligen fixat sitt mål men sedan ganska snart blivit skadade och/eller tappat motivationen. Så utifrån ett motionärsperspektiv tror jag mer på Ingmars och Ellinors devis: ”Gör det du föresatt dig, inte mer. Varken din kropp eller din löpning vinner på att du tar ut dig fullständigt på varje pass.”

Hur tänker ni andra? Hur ofta kör ni kvalitet och hur realistiska är ni med era målsättningar?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar