Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Från vänster: Ginger Blue (herrmodell) samt Raspberry Black och Purple Haze (dammodeller). Strumporna kommer från Swedish Supporters, är designade i Sverige och tillverkas i Söderköping. Butikspris ca 169 kr.

Nu är det tävlingsdags igen! Den här gången lottas tre par kompressionsstrumpor från svenska märket Swedish Supporters ut. Jag har själv testat dem under ett flertal löprundor och tycker att de ger ett mycket skönt tryck över vaden som minskar trötthetskänslan och påskyndar återhämtningen efter passet.

För att vara med och tävla vill jag att du besvarar följande fråga: ”Vilket är världens största terränglopp?”

Jag vill också veta om du har testat att springa med kompressionsstrumpor tidigare och vad du i så fall tyckte.

Mejla ditt namn, din adress, ditt telefonnummer och din skostorlek samt vadomkrets (på bredaste stället, i cm), samt vilken färgvariant du önskar vinna till mig på petra.manstrom@svd.se. Skriv ”Strumpa” i mejlets ämnesrad. Tävlingen pågår till och med fredagen den 15 april kl 23.59. Lycka till!

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar