Maratonbloggen

Petra Månström

Petra Månström


Foto: Colourbox.

Jag känner att det är dags att tycka till lite. Jag tycker att det är läge för att skriva just det här precis just nu. Den enkla anledningen är att vi precis har övergått till sommartid, dagarna har blivit längre och med detta kommer för många också en ”vårdepp”.

Ibland kan jag störa mig på lyckohetsen som finns i vårt samhälle. Man ska ha en framgångsrik karriär, ett fint hus, man ska ha en snygg och framgångsrik respektive och helst ett gäng välartade barn som börjat gå innan de lärt sig krypa. Just ja – jag glömde en sak! Självklart ska man ju träna för maran också, med ambitioner på högsta nivå. ”Persa” varje gång är lika självklart som att dina skor och resten av din prylpark är den mest avancerade som går att köpa för pengar.

Vart vill jag komma? Jo, jag vill tala om för alla er som inte har allt det där jag räknade upp nyss att ni är bra ni också. Låt er inte luras att trilla ner i vårdepressionsträsket bara för att ni fått för er att ni är misslyckade, att ingen vill ha er eller liknande. Ut och spring istället! Ja, du hörde rätt. För att undvika vårdeppen behöver man ljus, ljus, ljus och därför är utomhusträning i dagsljus helt fantastiskt välgörande. Jag lovar! Är du skeptisk – testa i alla fall en gång. Du behöver inte springa, det räcker bra med att gå. Men lova att ta vara på våren som är på gång!

Brukar du drabbas av vårdepp? Vad gör du åt det?

Lyssna på min podcast!


Hör Lisa Nordén berätta om ”optional runs”, Jonas Colting om sin kärlek till prinsesstårta och Markus Torgeby om varför han klev av elitsatsningen. Allt i min podcast Maratonpodden. Mycket nöje!

MARATONBLOGGEN


Om Petra: Petra är tjejen som löpvägrade fram tills hon fyllde 33 då hon av en slump blev utsedd att blogga om sin träning inför Stockholm Marathon 2010 på en av landets största dagstidningssajter. Med svenska folket som publik genomförde Petra sin första mara och klarade dessutom målet att komma in under fyra timmar.

Sedan dess har Petra fortsatt med löpning och på senare tid fått upp ögonen för ultralöpning. Den 26/7 2014 genomförde hon det 78 km långa bergsultramaratonet Swissalpine Marathonoch den 23/8 deltog hon i urpremiären av UltraVasan 90.

Hon är frilansjournalist med uppdragsgivare som Stadium Magazine, Vagabond och Amelia. 2011-2012 ledde hon tillsammans med maratonexperten Anders Szalkai webbtv-programmet Spring.

I mars 2014 bokdebuterade Petra med Det är bara att springa (Karavan förlag). Hon är också programledare för Maratonpodden, en podcast om uthållighetssporter.

Bonusfakta om Petra: Drömmer om att designa leopardmönstrade träningskläder, älskar lakrits och säger inte nej till en välgjord kaffe latte.

Kontakta Petra Månström här


Foto: Micke Sjöblom/Zebrabild

Arkiv

Fler bloggar